eu_green_logo_szare.png

Aktualności

BioSciUniversity – tworzymy uniwersytet badawczy

W ramach przedsięwzięcia „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza” UPWr otrzymał 700 tys. zł na realizację projektu „BioSciUniversity” – wsparcie mogą uzyskać doktoranci, pracownicy naukowo-dydaktyczni i administracyjni UPWr.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się wśród 19 uczelni z całej Polski, które mogą starać się o status uczelni badawczej i którym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dofinansowanie na zdefiniowanie strategicznych działań w obszarze badań naukowych, jakości kształcenia, współpracy międzynarodowej i zarządzania uczelnią.

W ramach przedsięwzięcia „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza” UPWr otrzymał 700 tys. zł na realizację projektu „BioSciUniversity”, który zakłada dwa uzupełniające się kierunki działań: program Wiodących Zespołów Badawczych oraz program Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej. Oba mają prowadzić do podniesienia jakości zarządzania, w tym wprowadzenia zmian organizacyjnych pozwalających na podniesienie międzynarodowego znaczenia uczelni.

biosciuniversity

fot. Shutterstock

Celem strategicznym UPWr jest stworzenie mechanizmu wyłaniania wiodących zespołów badawczych i zbudowanie platformy prowadzenia badań. Na podstawie m.in. wskaźników bibliometrycznych spośród pracowników wyłonieni zostaną potencjalni liderzy zespołów. Powołana już Rada Programowa, której przewodniczy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Jarosław Bosy, jest organem nadzorującym procedury związane z wyłanianiem, powoływaniem i funkcjonowaniem wiodących zespołów badawczych. Rada odpowiada za utrzymanie wysokiego poziomu naukowego, wdrożeniowego i współpracy na poziomie międzynarodowym oraz interdyscyplinarności badań. Będzie też przeprowadzała okresową ocenę zespołów.

Aby wzmocnić doskonałość naukową doktorantów i pracowników uczelni, opartą na międzynarodowej wymianie i współpracy naukowej, projekt „BioSciUniversity” umożliwia wyjazdy do zagranicznych jednostek naukowych. Mogą być to wyjazdy stażowe i studyjne, krótko- i długoterminowe, oraz wyjazdy na konferencje naukowe. Uczelnia oczekuje jednak, że efektem tych wyjazdów staną się wspólne projekty, publikacji lub patenty – i na nie również przewiduje pieniądze w ramach projektu.

Drugim strategicznym celem UPWr jest uruchomienie prestiżowej Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej, której ideą jest wykształcenie wysoko wykwalifikowanych naukowców przygotowanych do pracy w jednostkach badawczych lub w przemyśle w kraju i zagranicą. Szkoła ma również przynieść znaczne zwiększenie liczby publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, patentów i wdrożeń, stworzyć sieć powiązań pomiędzy uczelnią, absolwentami i ich późniejszymi miejscami pracy. Podobnie jak w przypadku liderów wiodących zespołów badawczych, na podstawie m.in. wskaźników bibliometrycznych wyłonieni zostaną promotorzy. Część z nich wejdzie także w skład Rady Naukowej odpowiedzialnej za utrzymanie wysokiego poziomu naukowego i interdyscyplinarności.

Każdy doktorant 4-letnich studiów będzie miał co najmniej dwóch promotorów z różnych dyscyplin. Zajęcia dydaktyczne nie będą przekraczały 30 godzin rocznie, a żeby otworzyć przewód doktorski trzeba będzie mieć minimum dwie publikacje z listy JRC. Raz w semestrze Rada Naukowa będzie sprawdzała i oceniała postępy doktorantów.

UPWr rozpoczął także wprowadzanie system zarządzania, który zakłada, że kompetencje pracowników są jednym z najcenniejszych zasobów uczelni, dlatego posiadane kwalifikacje powinny odpowiadać zajmowanym stanowiskom. Po odpowiednich analizach zarówno pracownikom naukowo-dydaktycznym, jak i administracyjnym zaproponowane zostaną formy podnoszenia kompetencji zawodowych: indywidualne ścieżki kariery, różnorodne szkolenia, wyjazdy studyjne i na konferencje.

biosciuniversity-2

fot. Shutterstock

Aby podnieść jakość zarządzania uczelnią i wzmocnić jej potencjał organizacyjny, UPWr wdraża system Omega-PSIR, który pełni rolę repozytorium prowadzonych przez uczelnię prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych, a także publikacji, raportów, bronionych pracach czy działalności dydaktycznej. Dodatkowo system zapewnia funkcjonalność wspomagającą pracę władz uczelni i pracowników naukowych. W ramach projektu będzie również dostosowywany do potrzeb UPWr.

Wszystkie działania zaplanowane w ramach „BioSciUniversity” mają zbliżyć UPWr do bycia uniwersytetem badawczym, charakteryzującym się doskonałością naukową we wszystkich reprezentowanych dziedzinach, postrzeganym jako atrakcyjny partner, ukierunkowany na współpracę z gospodarką, posiadający atrakcyjną ofertę dydaktyczną i zapewniający studentom i pracownikom warunki do mobilności krajowej i zagranicznej.

***

Projekt „BioSciUniversity” jest realizowany do końca maja 2019 r. W tym czasie doktoranci, pracownicy naukowo-dydaktyczni i administracyjni uczelni mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania na zadania takie jak:

  • wyjazdy stażowe i studyjne dla doktorantów,

  • krótko- i długoterminowe wyjazdy dla pracowników naukowo-dydaktycznych,

  • konferencje/warsztaty dla pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych,

  • publikacje (open access),

  • patenty,

  • szkolenia dla pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych,

  • wyjazdy studyjne dla pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych.

Więcej informacji

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg