eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Architekci krajobrazu z UPWr zmieniają Żmigród

Pracownia Studialno-Projektowa Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr w ramach porozumienia o współpracy z gminą Żmigród zrealizowała projekt Ogrody Bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą.

Porozumienie między gminą Żmigród a Instytutem Architektury Krajobrazu zostało podpisane w 2014 roku. W ramach współpracy w 2015 roku ogłoszono zamknięty konkurs na koncepcję zagospodarowania terenów nadrzecznych w Żmigrodzie. Konkurs skierowany był do studentów studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu.  Na podstawie koncepcji miał powstać w przyszłości projekt budowlano-wykonawczy. Zespoły studenckie wykonywały koncepcje pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Bocheńskiej-Skałeckiej i dr inż. arch. kraj. Ewy Walter.

zmigrod1

Mieszkańcy Żmigrodu dzięki inwestycji zyskali nowe tereny rekreacyjne nad Sąsiecznicą
fot. Pracownia Studialno-Projektowa IAK

– Kolejnym krokiem było podpisanie umowy – korzystnej – na prace projektowe z gminą. To była podstawa do wykonania przez naszą pracownię pełnej dokumentacji ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami na zagospodarowanie terenu nad Sąsiecznicą w Żmigrodzie. To tereny zalewowe, a więc od projektantów i wykonawców wymagane było, oprócz pozwolenia na budowę, również pozwolenie wodno-prawne, co wiązało się z wieloma istotnymi dla projektu uzgodnieniami z różnymi organami administracyjnymi - mówi Anna Bocheńska-Skałecka, kierownik Pracowni Studialno-Projektowej IAK, odpowiedzialna za realizację projektu budowlano-wykonawczego.

– Udało nam się nie tylko zdobyć wszystkie wymagane pozwolenia, ale przede wszystkim dzięki naszej pomocy gmina Żmigród uzyskała 80 procent dofinansowania na tę inwestycję – wniosek, który przygotowywaliśmy wspólnie, wpisał się doskonale w unijny program ochrony i udostępniania zasobów przyrodniczych – dodaje dr Walter, która odpowiadała w projekcie za elementy przyrodnicze, w tym ogrody wodne – kluczowy element zagospodarowania mający wpływ na zwiększenie bioróżnorodności na terenie.

Proces projektowo-wdrożeniowy w Żmigrodzie wpisał się pozytywnie w ocenę parametryczną jednostki w 2017 roku, dzięki czemu Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji zyskał dodatkowe punkty. Inwestycja została zrealizowana w ciągu roku. Od września mieszkańcy Żmigrodu mogą cieszyć się nowymi terenami spacerowymi i rekreacyjnymi, ale jest też inny aspekt przedsięwzięcia. W najbliższej przyszłości projekt ma zaowocować kolejnymi działaniami – dr Bocheńska-Skałecka i dr Walter planują rozpoczęcie projektu badawczego,obejmującego nowe tereny nad rzeką Sąsiecznicą w Żmigrodzie. Projekt pt. „Laboratorium Krajobrazu” ma mieć charakter naukowo-edukacyjny, w którym przedmiotem badań będzie krajobraz. – W działania te mają być włączeni mieszkańcy gminy, głównie dzieci, młodzież i seniorzy, ale też studenci naszego uniwersytetu. Projekt został zaakceptowany przez władze Żmigrodu, teraz więc szukamy programu, w którym będziemy mogły złożyć wniosek we współpracy z gminą – dodaje dr Bocheńska-Skałecka.

zmigrod2

Inwestycja zdobyła 80 procent dofinansowania z funduszy unijnych
fot. Pracownia Studialno-Projektowa IAK

Jak podkreśla dr Ewa Walter, współpraca z gminą układała się modelowo. Pytana o trudności w tej realizacji, odpowiada: – Skomplikowane uwarunkowania terenowe i niejednoznaczne, obowiązujące przepisy – to oznaczało, że już na etapie projektu budowlanego musiałyśmy mocno korygować podstawową koncepcję, opracowaną przez zwycięski zespół studentów. Istotne były przede wszystkim konsultacje z konstruktorem i hydrogeologiem. Na etapie wykonawczym także dokonywane były modyfikacje, podyktowane specyfiką tego obszaru. Cała inwestycja udała się dzięki dobrej współpracy międzybranżowej na każdym etapie. Wymagało to od nas dodatkowych nakładów czasowych, ale warto było. Uroczyste otwarcie Ogrodów Bioróżnorodności było rodzinnym świętem, które przyciągnęło wielu mieszkańców Żmigrodu, tych starszych i tych młodszych.

– Bardzo nas ucieszyło, że zyskali nowe, atrakcyjne miejsce, które latami było zaniedbane i opuszczone. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca między gminą Żmigród i Instytutem Architektury Krajobrazu zaowocuje kolejnymi udanymi przedsięwzięciami – ważnymi zarówno z punktu widzenia społeczeństwa a le także korzystnymi dla zasobów przyrodniczych – dodają Anna Bocheńska-Skałecka i Ewa Walter.

kbk

Powrót
08.11.2018
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg