eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Aktywni ekonomiści. Czyli co robi student, kiedy nie studiuje

Pracują, angażują się w akcje charytatywne, pomagają, realizują swoje pasje, działają w kołach naukowych. Czas studiów to nie tylko nauka w uczelnianych murach. Dla przykładu – kilku studentów ekonomii na UPWr.

Mateusz Jarzembski już w liceum zaczął działać na rzecz Stowarzyszenia Druga Runda – organizacji pozarządowej, która powstała z miłości do nowoczesnych gier planszowych i nie tylko promuje to hobby, ale również wykorzystuje do edukacji. W stowarzyszeniu zaraził się pasją do planszówek i rozpoczął przygodę z wolontariatem. Dzisiaj Druga Runda organizuje także wyjazdy kolonijne dla dzieci z ubogich rodzin i koordynuje wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem „Wyspa na weekend”, a Mateusz angażuje się w kolejne projekty.

ekonomisci1
fot. archiwum prywatne

W tym momencie najważniejsze jest Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej „Skałka” na Nowym Dworze, którym od niedawna zarządza stowarzyszenie we współpracy z gminą Wrocław. Rdzeniem tego miejsca jest ścianka wspinaczkowa. Jako kierownik Mateusz odpowiada za tworzenie programu zajęć, kontakt z partnerami i social media, asekuruje użytkowników ścianki, a w wolnych chwilach sam też się chętnie wspina.  Zamierza kandydować w nadchodzących wyborach do rad osiedli, bo jak sam twierdzi, status radnego pomoże mu zmieniać rzeczywistość dookoła siebie, zamiast biernie się jej przyglądać.

Prywatnie Mateusz jest entuzjastą dobrej herbaty, podróży autostopem, literatura fantasy i żonglerki. Nie ma zwierząt, ale marzy mu się pancernik lub kameleon.

***

Agata Lentka była wolontariuszką w akcji BohaterON. W ramach projektu, który ma na celu upamiętnienie u uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, Agata wzięła udział w organizacji ogólnopolskiego cyklu 16 warsztatów w 16 województwach. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli na nich okazję poznać fakty i tło historyczne wydarzenia z perspektywy samych powstańców. W tym roku dzięki akcji BohaterON nie tylko dzieci z ponad 30 szpitali w całej Polsce mogły wypisać „Kartkę do Powstańca”. Chcąc przyczynić się do rozwoju dialogu międzypokoleniowego i włączenia zapomnianych bohaterów do świadomości społecznej, każdy Polak miał możliwość wysłania pocztówki do wybranego Bohatera i pokazania, że pamięta o historii swojego kraju i ludziach, którzy walczyli o jego wolność.

ekonomisci_2-1
fot. archiwum prywatne

***

Patrycja Surma już od roku związana jest z organizacją „Rozwój+”, działającą przy Politechnice Wrocławskiej i zrzeszającą studentów z całego Wrocławia. Celem organizacji jest możliwość udostępniania wielopłaszczyznowego rozwoju studentów poprzez określenie ich potrzeb szkoleniowych, oczekiwań i wymagań względem wiedzy oraz umiejętności, a także organizacji szkoleń, pokazów i seminariów.

Obecnie największym i najważniejszym jej przedsięwzięciem jest międzyuczelniany projekt „Kobieta Liderem” realizowany na czterech największych wrocławskich uczelniach: Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Ekonomicznym. Panele i warsztaty przygotowane na każdej z uczelni na temat m.in. IT, marketingu, medycyny czy finansów, mają dostarczyć studentkom (i nie tylko) wiedzy przydatną w momencie wkraczania na rynek pracy i w dalszym życiu zawodowym oraz nawiązanie pierwszych kontaktów z ekspertami z interesujących je dziedzin. Patrycja w projekcie zajmuje się logistyką. To do jej obowiązków należy koordynowanie działań i dbanie o to, aby finalne wydarzenie – efekt długich przygotowań – było spójną całością. Zajmuje się również kontaktami z partnerami i obecnością wydarzenia w social mediach.

ekonomisci_3-1

Patrycja jest również starościną roku oraz członkinią i sekretarzem SKN Nauk Społecznych i Ekonomicznych „INES”. W 2016 r. zdobyła 2. miejsce na XXI Międzynarodowej Konferencji i XXXIII Sejmiku Studenckich Kół Naukowych na UPWr w sekcji referatowej „ekonomia” na temat „Znaczenia marketingu terytorialnego w kreowaniu rozwoju miasta na przykładzie Lądka Zdrój”.

***

ekonomisci_4a_podpis

Sylwia Żółkiewska wzięła udział w ostatniej edycji charytatywnej akcji „Szlachetna Paczka”, w której prywatni darczyńcy pomagają osobom najbardziej potrzebującym. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych. Z tej bazy Sylwia z koleżanką wybrały rodzinę trzyosobowa: panią Bożenę, mieszkającą z bratem Ryszardem chorym na gruźlicę, która samotnie wychowuje dwunastoletnią córkę Andżelikę. Wśród potrzeb rodziny były artykuły użytku codziennego, spożywcze, środki czystości, odzież i buty. Aby paczka jak najlepiej odpowiadała potrzebom rodziny, dziewczyny zaangażowały w akcję również swoich znajomych i innych studentów ekonomii na UPWr – w sumie aż 14 osób.

ps

Powrót
10.04.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg