eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Agroinżynieria – studia dla specjalistów

Agroinżynieria to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – adresowany do tych, którzy z nowoczesnym rolnictwem chcą związać swoją przyszłość zawodową.

Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej – przodujemy w eksporcie serów i twarogów, jesteśmy trzecim co do wielkości producentem zbóż w UE. Polskie rolnictwo plasuje się na 7. miejscu w Unii, za Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Holandią. Rosną powierzchnie gospodarstw rolnych, specjalizacje, ale też zwiększają się wymagania i trudności.

– W jakimś sensie rolnictwo dzisiaj wraca do korzeni. Rośnie świadomość zmian klimatycznych, wpływu człowieka na całe środowisko, ale też wymagań dotyczących produkcji rolnej – mówi prof. Bogdan Stępień, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie od października rusza nowy kierunek, ale od maja trwa już nabór na studia. I od razu dodaje, że nowoczesne rolnictwo to przede wszystkim specjalizacja interdyscyplinarna, łącząca w sobie bardzo wiele dziedzin nauki oraz wiedzy z zakresu technologii.

agroinzynieria1.jpg
Nowoczesne rolnictwo wymaga dzisiaj specjalistycznej wiedzy i umiejętności
fot. Shutterstock

– Stąd nasz pomysł utworzenia nowego kierunku agroinżynieria, bo dzisiejsze rolnictwo to coraz więcej specjalistycznych maszyn, technologii wymagających precyzyjnej wiedzy. Absolwenci tego kierunku będą mogli więc zarówno pracować bezpośrednio w gospodarstwach, ale też i w firmach produkujących sprzęt dla rolników czy agencjach wspierających produkcję żywności – zachęca prof. Stępień.

Rok z pandemią ujawnił z całą mocą, że jedną z kluczowych dziedzin gospodarki jest właśnie rolnictwo i bardzo szeroko rozumiany sektor produkcji żywności. Pokazał też, że kluczowe w tym względzie są rosnące wymagania konsumentów, którzy szukają produktów ekologicznych, z krótkim łańcuchem dostaw, wysokiej jakości. Jak podkreśla prof. Bogdan Stępień, wszystkie te czynniki oznaczają jedno: rosnące wymagania wobec producentów, a co za tym idzie, konieczność odpowiedniego przygotowania do pracy w rolnictwie.

– Nowoczesne studia z agroinżynierii to z jednej strony reakcja na zmiany, jakie z uwagą obserwujemy, ale z drugiej wychodzenie im na przeciw. To młodzi, wykształceni specjaliści przejmują polskie rolnictwo, unowocześniają je, stosując nie tylko metody, które łączą w sobie tradycję i najnowszą wiedzę naukową, ale też sięgając po technologie i narzędzia, zwiększające uzyskiwane plony czy jakość produkcji. Rolnictwo dzisiaj to biznes, ale odpowiedzialny, bardzo wymagający. A my dajemy narzędzia, które tym wymaganiom pozwalają sprostać – uśmiecha się prof. Bogdan Stępień, zapraszają maturzystów do studiowania na kierunku agroinżynieria na Uniwersytecie Przyrodniczy we Wrocławiu.

Rekrutacja na studia na UPWr trwa do 14 lipca. Szczegóły dotyczące naboru na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

kbk

 


 

Powrót
16.06.2021
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg