eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Absolwentka architektury krajobrazu na UPWr wyróżniona w konkursie Wrocławska Magnolia za koncepcję projektową eko-parku na osiedlu Wojszyce we Wrocławiu.

Absolwentka UPWr wyróżniona we Wrocławskiej Magnolii

Absolwentka architektury krajobrazu na UPWr wyróżniona w konkursie Wrocławska Magnolia za koncepcję projektową eko-parku na osiedlu Wojszyce we Wrocławiu.

Waleria Rakiewicz, studentka dr Justyny Rubaszek z Instytutu Architektury Krajobrazu w organizowanym już po raz siedemnasty konkursie dla absolwentów wrocławskich uczelni, zdobyła wyróżnienie – jury doceniło jej koncepcję projektową eko-parku na wrocławskich Wojszycach.

magnolia_2020-1.jpg
Projekt eko-parku na Wojszycach wykorzystuje możliwości terenu
i odwołuje się do potrzeba mieszkańców osiedla
fot. wizualizacje/Waleria Rakiewicz

Projekt powstał z myślą o potrzebach mieszkańców miasta, w szczególności Wojszyc i przyległych osiedli, takich jak Jagodno. To jedne z intensywniej rozbudowujących się obszarów Wrocławia, które zarazem są pozbawione większych kompleksów zieleni publicznej. W planach rozwoju miasta objęty opracowaniem teren klina wojszyckiego jest przeznaczony jest pod zieleń parkową, co w przyszłości pozwoli na stworzenie w jego obrębie potrzebnych terenów zieleni. Już teraz znajdujące się tu łąki i pola uprawne oraz tereny nieużytkowane rolniczo mieszkańcy wykorzystują jako miejsce spacerów i jazdy na rowerze.

– W przyszłości oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej obszar ten powinien służyć retencji wody opadowej odprowadzanej z terenów zabudowanych – podkreśla dr Justyna Rubaszek, opiekunka naukowa pracy Walerii Rakiewicz.

Zaproponowany przez jej studentkę  układ kompozycyjny parku jest nieregularny, wykorzystując potencjał miejsca nawiązuje do nurtu krajobrazowego projektowania terenów zieleni. Przez cały obszar przebiega główna trasa spacerowa i jednocześnie oś widokowa, wzdłuż której zlokalizowane są poszczególne wnętrza krajobrazowe z wieloma otwarciami i zamknięciami, akcentami kompozycyjnymi i dominantami. Ze względu na duży teren, park został podzielony na kilka stref o różnej tematyce i funkcjach. Zaplanowano m.in. strefy sportowe z boiskami, siłownią, jak i typowo spacerowe, place zabaw dla dzieci, miejsca przeznaczone na wydarzenie kulturalne i artystyczne (amfiteatr, polany parkowe), jak i pikniki. Przewidziano też strefy biocenotyczne – przyjazne dla zwierząt i owadów. Oczywiście zaplanowano etapowe wykonanie projektu, co jest niezbędne przy tak dużych terenach. Kluczowym elementem parku, zarówno ważnym funkcjonalnie i krajobrazowo, jest zbiornik retencyjny, pozwalający na gromadzenie wody opadowej i roztopowej z terenów przyległych.

Waleria Rakiewicz, od niedawna posiadająca obywatelstwo polskie (na studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przyjechała z Kartą Polaka) pracuje obecnie w firmie projektowo-wykonawczej jako samodzielny projektant. Jej pasją są podróże i nauka języków obcych, ale równie ważna jest praca w zawodzie, który sobie wybrała.

magnolia_2020-2.jpg
Waleria Rakiewicz od niedawna ma już polskie obywatelstwo
fot. archiwum prywatne

– Bycie architektem krajobrazu daje mi dużo satysfakcji. Projekt każdego terenu zieleni jest dla mnie nowym wyzwaniem, pozwala na konfrontację moich wyobrażeń o danym miejscu z potrzebami i wizją inwestora – mówi Waleria Rakiewicz i dodaje, że takim wyzwaniem był też dla niej projekt parku na Wojszycach. – Powinien powstawać razem z zabudową, szkoda, że nadal się tak nie dzieje, choć mieszkańcy wciąż o to walczą. Powstanie parku w znaczący sposób przyczyniłoby się do wzrostu atrakcyjności tej części miasta i jakości życia mieszkańców.

Konkurs „Wrocławska Magnolia” adresowany jest do absolwentów wrocławskich uczelni (publicznych oraz niepublicznych), którzy w swoich pracach magisterskich podejmują tematykę poprawy szeroko rozumianej jakości życia wrocławian (ochrona środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, zagospodarowanie terenów zielonych). Wysokość nagrody pieniężnej dla laureatów może wynieść nawet 10 tys. zł.

Konkurs przeprowadzany jest corocznie i jego celem jest wsparcie najzdolniejszych absolwentów wrocławskich uczelni. Nagradzając prace dyplomowe, Miasto docenia talent i rzetelną pracę zdolnych młodych ludzi, zachęcając ich tym samym do związania swojej przyszłości z Wrocławiem. Celem przyjętym przez organizatorów konkursu jest także popularyzacja i dążenie do praktycznego wykorzystania wyników najlepszych prac dyplomowych. Wielu laureatów konkursu jest dziś naukowcami, przedsiębiorcami, którzy jednocześnie realizują swoje pasje życiowe. Tym samym udowadniają, że warto inwestować w talent.

Organizatorem konkursu jest Prezydent Wrocławia, a za realizację zadania odpowiada Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

kbk

Powrót
25.06.2020
Głos Uczelni
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg