eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Absolwentka Krystyna Sulka: – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu się wyróżniał

Krystyna Sulka od dziecka interesuje się przyrodą. Uwielbia zwierzęta, głównie ptaki i koty, więc wybór kierunku studiów– zootechniki, był oczywisty. W tym roku została absolwentką UPWr i od razu podjęła wymarzoną pracę – z drobiem.

– Ptaki fascynują mnie, odkąd pamiętam. Wszystkie, od drapieżnych, po kury, kaczki i papugi. Od zawsze ciekawił mnie ich behawior i różnorodność gatunkowa. Interesuję się też roślinami, hoduję kwiaty w domu i w ogródku. No i mam dwa koty – mówi Krystyna Sulka, tegoroczna absolwentka zootechniki i wielka miłośniczka przyrody. 

Krystyna pochodzi z Nowego Targu. Nic dziwnego, że rodzina i przyjaciele często pytali ją, dlaczego na studia wybrała się do Wrocławia na Uniwersytet Przyrodniczy, a nie gdzieś bliżej. Odpowiedź była prosta –  by w pełni rozwinąć skrzydła (i swoje zainteresowania). Według niej, pod kątem możliwości Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wyróżniał się na tle innych. Oprócz tego, przekonały ją także program studiów i perspektywa kształcenia się w dziedzinie, która ją najbardziej interesowała – żywienia zwierząt i dbaniu o ich dobrostan. Ponadto, różne kursy umożliwiające zdobycie dodatkowych umiejętności potrzebnych na przyszłej ścieżce zawodowej jeszcze bardziej ułatwiły wybór uczelni. 

Od drugiego roku, do końca swoich studiów, Krystyna Sulka aktywnie brała udział w projektach realizowanych na uczelni. Dwa największe to komercyjne projekty na zlecenie firm zewnętrznych, z których jeden finansowany był także z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pierwszy projekt wdrożeniowy, pod kierownictwem prof. Korczyńskiego z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa, miał udowodnić skuteczność zachowania prawidłowego statusu zdrowotnego kurcząt przez dodanie odpowiednich probiotyków do wody, którą piły. Probiotyki podawane były kurczakom w celu profilaktycznym, by były zdrowsze i wymagały rzadszego leczenia.

Drugi projekt komercyjny finansowany także przez NCBiR, w którym Krystyna Sulka brała udział – “Biotransformacja i rafinacja kaskadowa śruty roślin oleistych w celu uzyskania surfaktantów i polimerów oraz komponentów paszowych”, był realizowany na zlecenie firmy Invention Bio. W wyniku badań, z śruty rzepaku miały zostać uzyskane surfaktanty i polimery, a także miała zostać określona przydatność i działania probiotyczne śruty poprocesowej w produkcji pasz dla drobiu.

Kury dziobiące ziarno z ręki
Krystyna Sulka na studiach badała m.in. ocenę użyteczności fermentowanej śruty rzepakowej, by mogła być stosowana do karmienia drobiu
fot. Shutterstock

Surfaktanty i polimery, powstałe w wyniku fermentacji śruty rzepakowej probiotycznymi szczepami bakterii GRAS, są naturalnymi środkami pieniącymi. Stanowią one komponent ekologicznych kosmetyków produkowanych przez Invention Bio – OnlyBio i OnlyEco, które mają w ofercie m.in. szampony, odżywki i żele do mycia. 

W tym projekcie, Krystyna Sulka pracowała z zespołem prof. Korczyńskiego przy drugiej części badań – nad oceną użyteczności fermentowanej śruty rzepakowej, by mogła być stosowana do karmienia drobiu. W procesie pozyskiwania środków pieniących, w wyniku  fermentacji, powstaje śruta poprocesowa. Zespół pracował nad ulepszaniem tej śruty, podnosząc jej funkcjonalność i właściwości odżywcze. Stosowane do fermentacji probiotyczne szczepy bakterii wpływają też pozytywnie na zdrowie drobiu, który tę śrutę w paszy spożywa. 

– W Polsce produkujemy ogromne ilości rzepaku, więc warto korzystać z krajowych zasobów, zamiast np. importować komponenty do produkcji pasz z zagranicy – podkreśla Krystyna Sulka.

Podczas studiów, Krystyna zdecydowała się dokształcić także w dziedzinie weterynarii i oprócz tytułu magistra zootechniki, ma także tytuł technika weterynarii. Dziś wykorzystuje całość swojej zdobytej wiedzy w pracy. – Zakochałam się w drobiarstwie już na początku studiów. Wiedziałam też, że w przyszłości będę chciała pracować z ptakami. I udało mi się – obecnie pracuję w firmie weterynaryjnej zajmującej się fermami drobiu, dbając o dobrostan inwentarza – opowiada Krystyna Sulka. 

is

Powrót
08.10.2021
Głos Uczelni
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg