eu_green_logo_szare.png

Aktualności

100 tysięcy dla kół naukowych na UPWr!

Po 10 tysięcy dla 10 studenckich kół naukowych – tyle można zdobyć w konkursie na projekty badawcze. Wnioski trzeba złożyć do 10 kwietnia, a zrealizować projekt do końca roku kalendarzowego.

Konkurs dla studenckich kół naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu organizuje jego prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Jarosław Bosy.

– Studenckie koła naukowe to dla mnie zespoły. W dzisiejszej nauce nie ma wyników bez pracy w zespołach badawczych, więc koła to najlepszy sposób nauczenia wspólnej gry do jednej bramki, jaką jest realizowany projekt. Stąd pomysł tego konkursu – tłumaczy prof. Jarosław Bosy.

Martyna Morawska z Samorządu Studenckiego UPWr przyznaje, że już zgłosiło się do niej kilka kół naukowych, które chcą wziąć udział w konkursie.

studenci-7
Koła naukowe mają czas na złożenie wniosków do 10 kwietnia
fot. Tomasz Lewandowski

– To koło, w którym sama działam, żywienia zwierząt, ale też technologii fermentacji i zbóż, architektów krajobrazu oraz ogrodników – mówi pełnomocniczka samorządu ds. studenckich kół naukowych i dodaje: – Zasady działania kół określają, że mają one uczestniczyć w projektach badawczych. Tylko, że do tej pory środki finansowe, które uczelnia przeznaczała na koła, wiązały się raczej z taką działalnością, jak obozy naukowe, wyjazdy, udział w konferencjach. Z funduszu socjalno-wychowawczego nie da się już pokryć kosztów przeprowadzenia badań. Dziekan czy kierownik jednostki, przy której działa koło, też nie zawsze dysponował odpowiednimi funduszami, poza tym trudno mieć pieniądze na wszystkie koła na wydziale. Konkurs naprawę otwiera nowe możliwości i jest szansą dla aktywnych.

studenci-4
Projekt trzeba zamknąć do końca tego roku
fot. Tomasz Lewandowski

Martyna nie kryje, że krótki czas na złożenie wniosku konkursowego, realizację projektu i zamknięcie go do końca roku to też sposób na ćwiczenie dyscypliny – Ale najlepsza zawsze jest nauka w praktyce – uśmiecha się studentka Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Profesor Bosy zaś dodaje: – Czasy indywidualnych sukcesów w nauce są już poza nami. Konkurs, który ogłosiliśmy po raz pierwszy, będzie też szansą dla kół na sprawdzenia własnej aktywności i umiejętności przygotowania projektu i przeprowadzenia go od początku do końca, a więc od konkursu, w którym trzeba zdobyć pieniądze na badania, do zamknięcia tych badań ogłoszeniem wyników.

Szczegóły dotyczące konkursu dla studenckich kół naukowych

kbk

Powrót
01.04.2019
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg