Minister Rolnictwa na posiedzeniu KRURiP w Złotówku

Na UPWr gościł w środę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, zaproszony na posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. – Była to okazja do poznania nowego ministra i rozmowy, m.in. o programach sieciowych uczelni czy stażach w jednostkach podległych ministerstwu – wylicza prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i przewodniczący KRURiP.

Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych miało miejsce w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Złotówku. Wśród tematów omówionych z ministrem Czesławem Siekierskim były sprawy związane z programem sieciowym uczelni na rzecz hydrologii, siecią uczelni na rzecz energetycznej transformacji akademickich gospodarstw rolnych i hodowlanych oraz siecią badawczą uczelni przyrodniczych na rzecz suwerenności energetycznej w rolnictwie „AgroEnergia”. Rozmawiano również o promocjach kierunków rolniczych i edukacji rolniczej.

– Obszarów tematycznych, które dotyczą uczelni rolniczych i przyrodniczych jest sporo i dlatego tak ważne jest, żeby każdy z nich był koordynowany przez jedną uczelnię. Ona jest liderem i to ona współpracuje bezpośrednio z nadzorem w ministerstwie rolnictwa, by wspólnie tworzyć zespoły robocze. Tak, by nad każdym z tych obszarów pracować operacyjnie – tłumaczy prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i przewodniczący KRURiP.

minister_22.jpg
Posiedzenie KRURiP w Złotówku

Dodaje, że temat edukacyjny związany ze studiami czy promocją studiów koordynuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, studia podyplomowe, szkolenia i kursy – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, sprawy związane z wodą – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a z żywnością – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. – I te tematy będziemy starali się wprowadzać już operacyjnie w mechanizmy finansowe, które ministerstwo ma do dyspozycji, albo które może wypracować – podkreśla prof. Bosy.

Rektor dodaje, że podczas posiedzenia poruszono jeszcze jeden istotny dla UPWr temat – by kształcenie w obszarze związanym z kompetencjami rolniczymi było kształceniem realizowanym na uczelniach, które są do tego upoważnione. – To wymaga zmiany legislacyjnej, dlatego zasygnalizowanie problemu ministrowi było tak istotne – podsumowuje prof. Jarosław Bosy.

wydarzenia