eu_green_logo_szare.png

Aktualności
konkurencja kumite indywidualne

Karate to sposób na życie

W zdrowym ciele zdrowy duch – doskonale wie kadra karate Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieląc swój czas między obowiązki akademickie a sport, odnosi niemałe sukcesy w Polsce i na świecie, w tym na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski.

Iga Butrym, pracownica Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr, na ostatnich Akademickich Mistrzostwach Polski (AMP) zdobyła dwa srebrne medale – w konkurencji kumite drużynowego kobiet, wraz z Mają Krasowską, oraz w konkurencji kumite indywidualnego kobiet, w kategorii powyżej 68 kg. 

Kumite to walka sportowa z przeciwnikiem. Odbywa się w jednej z pięciu kategorii wagowych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Punktowane jest zastosowanie odpowiednich technik – ręcznych za 1 punkt i kopnięć dających 2 lub 3 punkty. Wygrywa ten, kto zdobędzie ich więcej po 3 minutach walki. W konkurencji indywidualnej walczy się tylko na swój rachunek, a w konkurencji drużynowej, każda walka wlicza się do ogólnego wyniku drużyny. 

Srebrne medale na ostatnich AMP nie są jednak pierwszym dużym sukcesem Igi. Od 10 lat regularnie staje na podium Mistrzostw Polski i Akademickich Mistrzostw Polski. Jest także członkiem kadry narodowej karate i reprezentuje Polskę na zawodach międzynarodowych.  

– Karate to mój sposób na życie; oprócz tego, że jestem aktywną zawodniczką jestem również instruktorem – uczę dzieci i studentów, co sprawia mi dużo satysfakcji. Chciałabym się dalej rozwijać w tym kierunku i promować zarówno karate, jak i zdrowy styl życia wśród dzieci i dorosłych. W sierpniu zaczynam przygotowania do najważniejszych imprez kolejnego sezonu – międzynarodowego turnieju Polish Open we wrześniu i Mistrzostw Polski Polskiej Unii Karate. W przyszłym roku mam też nadzieję w końcu zdobyć złoty medal na AMP w kategorii indywidualnej – do tej pory mi się nie udało, choć nie schodzę z podium tej imprezy od 2013 roku – mówi Iga Butrym.

konkurencja kumite
Akademickie Mistrzostwa Polski są ogólnopolskimi rozgrywkami sportowymi organizowanymi przez Akademicki Związek Sportowy. Obejmują aż 41 dyscyplin
fot. archiwum prywatne

Złoto w barwach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w kategorii 67 kg zdobył Jonatan Kujawa, student I roku studiów magisterskich na kierunku żywienie człowieka i dietetyka. Sporty walki, w tym karate, trenuje od 17 lat.

– Zdobyciu złotego medalu towarzyszy świetne uczucie, a wygrana na tym turnieju była dla mnie szczególnie istotna z dwóch względów. Po pierwsze moi rodzice przyjechali dopingować mnie podczas walki. Po drugie, gospodarzem tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a ja chciałem godnie reprezentować swoją uczelnię – mówi z dumą Jonatan, dodając, że już kilkukrotnie miał okazję stanąć na podium Mistrzostw Polski, ale ma apetyt by sięgać po więcej: – Codziennie pracuję nad tym, aby być lepszym zawodnikiem i zdobywać laury na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Kamila Bracikowska, która jest studentką III roku na kierunku zarządzanie jakością i analiza żywności, jak większość kadry UPWr zaczęła trenować karate jako dziecko. Specjalizuje się w konkurencji kata indywidualne. Najlepszym dowodem jej umiejętności jest zdobyte przez nią złoto na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski.

Kata, które są układem defensywnych i ofensywnych technik karate, są symbolicznym zapisem różnych sytuacji walki. Składają się one z serii skoordynowanych i harmonijnych ruchów, wykonywanych z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.

– W maju minęło 17 lat odkąd trenuję karate, miałam 6 lat gdy zaczęłam. Zawsze mi dobrze szło, więc nie próbowałam nawet innych sportów. Aktualnie jestem w dalszym ciągu mistrzynią Polski w Polskiej Unii Karate, jako że w 2020 r. zawody się nie odbyły. Jednym z moich największych sukcesów było powołanie na turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Niestety nie dostałam się na igrzyska, ale w tym roku planuję przygotować się do Mistrzostw Świata, które zorganizowane zostaną pod koniec listopada w Dubaju – opowiada Kamila Bracikowska.

Kamila Bracikowska na podium
Kamila Bracikowska zdobyła na AMP złoty medal
fot. archiwum prywatne

Student ostatniego roku biotechnologii, Marcin Krykowski również trenuje karate od 6 roku życia, najpierw pod okiem senseia Piotra Juszczaka, a dziś pod opieką trenera kadry UPWr – Andrzeja Zarzyckiego. 

– Uważam, że jako sekcja karate AZS UPWr bardzo dobrze wypadliśmy na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w karate olimpijskim. Ja zająłem 3. miejsce w kategorii powyżej 84 kg, ale nie jest to ani mój pierwszy, ani największy sukces. Szczyt formy starałem się osiągnąć wcześniej, na Mistrzostwa Europy, a nie na AMP. Więc ten wynik, choć mógłby wydawać się sporym osiągnięciem, dla osoby, która ma na swoim koncie większe sukcesy, powoduje niedosyt – mówi Marcin Krykowski, dodając, że jego największym wyczynem w karate było wygranie Mistrzostw Polski Seniorów, a także zdobycie wcześniejszego tytułu AMP Seniorów w kategorii do 84 kg oraz wyjazdy na Mistrzostwa Świata i Europy.

Już niemal 11 lat karate trenuje także Maja Krasowska, która jest studentką II roku na kierunku żywienie człowieka i dietetyka. Zaczęła swoją przygodę z tym sportem, gdy jej młodsi bracia zapisali się na zajęcia karate. Po roku oglądania ich postępów, zdecydowała się sama spróbować: – Stwierdziłam, że też chcę trenować, żeby się trochę poruszać, żeby coś robić i przerodziło się to w pasję – mówi Maja, która na tegorocznych AMP zdobyła brązowy medal w kategorii indywidualnej kumite do 68 kg, a wraz z Igą Butrym w kategorii drużynowej zdobyły wcześniej wspomniany srebrny medal.

is

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg