eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Grant z „Miniatury” na badania molekularne

Dr Sylwia Cyboran-Mikołajczyk z Katedry Fizyki i Biofizyki dostała grant w „Miniaturze” – 50 tys. na badania molekularne skutków oddziaływania cyjanidyny i jej glikozydów jako nutraceutyków z komórkami, błonami komórkowymi oraz lipidowymi modelami błon komórkowych.

Cyjanidyna i jej glikozydy wykazują  działanie prozdrowotne m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antywirusowe, antynowotworowe i wiele innych udokumentowanych w badaniach in vivo i w badaniach epidemiologicznych. Są one obecne w większości warzyw i owoców oraz stosowane są jako barwniki pochodzenia naturalnego w żywności. Chronią organizm człowieka przed stresem oksydacyjnym i rozwojem chorób z nim związanych, a także posiadają właściwości lecznicze lub wspomagają leczenie.

miniatura-1

Dr Sylwia Cyboran-Mikołajczyk zdobyła w konkursie
„Miniatura” blisko 50 tysięcy złotych na swoje badania
fot. Tomasz Lewandowski

– Związki, stosowane w moich badaniach występują w wysokich stężeniach  w owocach i warzywach, które człowiek spożywa w różnych ilościach w dziennej diecie. Jednak dotąd  nie przeprowadzono dla nich badań podstawowych, określających skutki ich oddziaływania z błoną biologiczną czy też z komórkami – tłumaczy dr Sylwia Cyboran-Mikołajczyk, dodając, że właśnie dlatego, tak ważne jest poznanie molekularnego mechanizmu ich oddziaływania w odniesieniu do podstawowych struktur biologicznych.

Dr Sylwia Cyboran-Mikołajczyk od ośmiu lat pracuje w Katedrze Fizyki i Biofizyki UPWr, a doktorat obroniła na Uniwersytecie Łódzkim. – Nasza katedra od wielu lat prowadzi badania nad aktywnością biologiczną różnych substancji, w tym pochodzenia roślinnego, określoną na podstawie skutków ich oddziaływania z erytrocytami, wyizolowanymi błonami erytrocytów oraz błonami utworzonymi z lipidów błonowych. Dzięki współpracy z profesorem Janem Oszmiańskim, prowadzimy badania z użyciem ekstraktów i związków roślinnych, dzięki którym poszerza się ich spektrum prozdrowotnego działania – mówi adiunkt UPWr, przyznając, że na początku swojej kariery naukowej zajmowała się głównie badaniem ekstraktów z nowych roślin lub znanych, których właściwości nie zostały w pełni poznane, ale z czasem uznała, że występujące w nich związki są tak ciekawe, a literatura wskazuje na to, że posiadają szereg bardzo specyficznych aktywności z punktu widzenia ludzkiego zdrowia, więc warto poświęcić im szczególną uwagę i określić ich aktywność biologiczną na poziomie molekularnym i komórkowym. – Interesuję się medycyną i jestem pewna, że związki, które badam, będą szerzej wykorzystywane jako nutraceutyki wzbogacające żywność – dodaje dr Cyboran-Mikołajczyk.

cell

fot. Stock

Zdobywczyni grantu w konkursie „Miniatura” NCN ma za sobą staż naukowy w Institute of Biophysics and Cell Engineering w Białoruskiej Akademii Nauk, gdzie zapoznawała się z badaniami biofizycznymi wykorzystującymi spektroskopię fluorescencji i fosforescencji. W ramach stażu zajmowała się badaniem oddziaływania nanocząstek złota z albuminą ludzką. Na stażu w J. Heyrovski Institute of Physical Chemistry w Czeskiej Akademii Nauk zapoznawała się z metodą czasowo zależnej spektroskopii fluorescencji i spektroskopii korelacji fluorescencji, metodami dynamicznego i elektroforetycznego rozpraszania światła. Badała również wpływ produktów utleniania lipidów i steroli na właściwości fizyczne błony lipidowej oraz określała ich wpływ na przenikanie wapnia przez błonę lipidową.

kbk

Powrót
26.10.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg