eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Eksperci UPWr: przymrozki niebezpieczne dla sadów, winnic i ogrodów

Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku jabłek, śliwek, orzechów. Zmarzły młode ziemniaki, ale też liczne kwiaty i krzewy np. magnolie, winobluszcze, winniki. Jak jednak przestrzega prof. Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa UPWr nie należy niczego wycinać, a obserwować i liczyć, że nie wszystko stracone.

– Ostatnie przymrozki były najgroźniejsze dla tych roślin, które już miały zawiązki owoców oraz pąki kwiatowe – mam tu na myśli głównie winorośle, u których niestety zmarzły pąki kwiatowe i zmarzły liście – mówi naukowiec UPWr. 

babelewski.jpg
Prof. Przemysław Bąbelewski

– I ta winorośl już w tym roku nie zakwitnie, co oznacza, że nie będzie mieć owoców. Natomiast nowe liście i pędy wytworzy z tzw. pąków uśpionych. Z moich obserwacji wynika też, że mróz był niebezpieczny dla owocowych drzew jak jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, morele, brzoskwinie. I tak jak jest jeszcze szansa, że część jabłoni – tych, które kwitną później – uratuje się – tak kwiaty pozostałych wymienionych owoców przemarzły i w tym roku drzewa nie zaowocują. Choć zastrzegam, że z pewnością nie wszędzie. Są ogrody, które były osłonięte, ogródki gdzieś w miastach, w cieplejszym regionie – gdzie temperatura nie spadła poniżej 2, 3 stopni – dodaje.

Najprawdopodobniej nie będzie również w tym roku orzechów (m.in. włoskich). Z przymrozkami nie poradziły sobie również ziemniaki i raczej nie mamy co liczyć na te wczesne. Nie oznacza to, że ziemniaków w ogóle nie będzie. Z uśpionych pąków na bulwach wypuści on nowe pędy, a one prawdopodobnie odrosną, tyle że później.
Pytany o krzewy i drzewa w ogrodach, profesor odpowiada, że najbardziej ucierpiały magnolie te kwitnące jak drzewiasta, parasolowata, Siebolda, oraz te późne o żółtych kwiatach jak Daphne, Yelow River – u większości zmarzły liście i pąki kwiatowe oraz winobluszcze, wisterie, orzech czarny i szary.
– Niestety one przemarzły i na pewno w tym roku nie będą kwitły, natomiast nie jest to przyczyna, żebyśmy wycinali te rośliny, podobnie jak inne, ponieważ z pąków uśpionych odtworzą nowe pędy i nowe liście. Poczekajmy miesiąc, dwa i obserwujmy – mówi i dodaje, że jego zdaniem w mniejszym stopniu ucierpiały byliny, są więc szanse, że zakwitną za kilka tygodni w naszych ogrodach.

przymrozki.jpg
Ostatnie przymrozki były najgroźniejsze dla tych roślin, które już miały zawiązki owoców

Powrót
25.04.2024
Głos Uczelni
eksperci UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg