eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr w Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii

Uniwersytet Przyrodniczy dołączył do ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii. Inicjatywa stworzenia platformy wyszła ze strony Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. List intencyjny dotyczący budowy Sieci w imieniu rektora UPWr, prof. Krzysztofa Kubiaka podpisał prof. Zbigniew Lazar, przewodniczący rady naukowej dyscypliny biotechnologia.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stępnowski podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii nie krył, że polska biotechnologia zaczęła być rozpoznawana jako silna, ważna dyscyplina naukowa, a w inicjatywie uczestniczą wiodące jednostki biotechnologiczne w Polsce.

Celem Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii jest m.in. nowoczesne kształcenie kadr i realizacja badań naukowych
Celem Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii jest m.in. nowoczesne kształcenie kadr i realizacja badań naukowych
fot. MB/Uniwersytet Gdański/Gdański Uniwersytet Medyczny

– To jest dowód na to, że my, naukowcy i naukowczynie w Polsce, potrafimy się konsolidować wokół ważnych spraw i wokół tych ważnych spraw mówić jednym głosem –  stwierdził prof. Stepnowski, a dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewelina Król przypomniała, że pomysł na zorganizowanie krajowej sieci biotechnologii narodził się spontanicznie. – Pomyśleliśmy, że razem możemy więcej. Zdajemy sobie sprawę, że biotechnologia jako dyscyplina funkcjonuje od niedawna, ale jest źródłem przełomowych innowacji i wpływa na rozwój gospodarczy naszego kraju – powiedziała prof. Król, dodając, że wszystkie jednostki uczestniczące w budowie Sieci są znane nie tylko w Polsce, ale także za granicą, a połączenie sił może pozwolić na wiele wspólnych działań: od realizacji projektów badawczych po kształcenie kadry naukowej, która później będzie pracowała w sektorze biotechnologicznym.

– Chcemy jednoczyć się na zasadach komplementarności, a nie konkurencyjności – podkreśliła prof. Król, dodając, że sygnatariusze listu są otwarci na nowe jednostki, jeśli tylko te będą chciały dołączyć do tej inicjatywy.

Prof. Zbigniew Lazar (w środku): – Ten list jest dowodem na to, że polscy biotechnolodzy działają wspólnie, a nie konkurują ze sobą
Prof. Zbigniew Lazar (w środku): – Ten list jest dowodem na to, że polscy biotechnolodzy działają wspólnie, a nie konkurują ze sobą
fot. MB/Uniwersytet Gdański/Gdański Uniwersytet Medyczny

Prof. Zbigniew Lazar, nowo powołany przewodniczący rady naukowej dyscypliny Biotechnologia na UPWr list intencyjny w Gdańsku podpisał w imieniu rektora prof. Krzysztofa Kubiaka. I też podkreśla, że inicjatywa, która wyszła z uczelni w Gdańsku i Rzeszowie przede wszystkim akcentuje współpracę polskich biotechnologów.

– Nie walczymy ze sobą, nie konkurujemy, razem chcemy budować siłę polskiej nauki i naszego środowiska. To pozwoli nam nie tylko tworzyć silne, międzyuczelniane zespoły badawcze, ale też skutecznie dzięki temu walczyć o finansowanie projektów. Wiemy, że Narodowe Centrum Nauki ma zmniejszony budżet. Wiemy też, że uczelnie z Europy środkowo-wschodniej, czy szerzej, krajów tzw. nowej Unii Europejskiej rzadziej wygrywają unijne konkursy na granty badawcze. Razem zaś, wspierając się indywidualnymi osiągnięciami i wynikami własnych zespołów w macierzystych uczelniach, mamy znacznie większe możliwości skutecznego oddziaływania – podkreśla prof. Zbigniew Lazar.

Celem ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii – zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego – jest „aktywne wspieranie rozwoju biotechnologii poprzez podnoszenie prestiżu jednostek naukowych, nowoczesne kształcenie kadr oraz realizację badań naukowych we wspólnym otoczeniu na zasadach komplementarności, kształtowania polityki naukowej z uwzględnieniem potencjału i specjalizacji w zakresie już uprawianej nauki zarówno jednostek zrzeszonych jak i nowo wstępujących do przedmiotowej Sieci”. Założone cele związane ze wzrostem znaczenia biotechnologii w różnych obszarach gospodarki mają być zrealizowane przy wykorzystaniu już istniejącego potencjału uczelni oraz doświadczeń innych krajów.

Sygnatariuszami dokumentu są Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i  Politechnika Warszawska.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP, kk

 

Powrót
26.09.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png