eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenckie Koła Naukowe z UPWr z dofinansowaniem FAST

SKN-y z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uzyskały znaczące wsparcie w programie FAST. Dzięki dofinansowaniu, studenci będą mogli zrealizować zaawansowane projekty badawcze, takie jak monitoring farm fotowoltaicznych, budowa bioreaktora czy badania jakości wody i gleby.

Program FAST skierowany jest do kół naukowych, organizacji i grup studenckich działających przy publicznych i niepublicznych uczelniach Wrocławia. Ma na celu dofinansowanie działalności studenckiej. W tym roku, aby jeszcze lepiej wspierać studenckie inicjatywy, zmieniono zasady przyznawania dotacji. Pieniądze można było otrzymać nie tyko, jak było do tej pory, na projekt, ale też na działalność studencką: społeczną, kulturalną i naukowo-badawczą. To mogła być organizacja wystawy, koncertu lub warsztatów, wyjazd naukowy, spotkanie z autorytetem, wyjazd na konkurs.

Do tegorocznej edycji wpłynęło 134 wniosków (formalną weryfikację przeszły 133) z 13 publicznych i niepublicznych uczelni Wrocławia. Przyznana dotacja 120 000 zł (budżet zwiększony względem pierwotnie zakładanego o 10 000 zł). Laureatami zostało w tym roku 19 organizacji studenckich. Wśród nich są SKN-y z UPWr.

Ponadto, w 2024 roku Wrocławskie Centrum Akademickie zmieniło zasady. Pieniądze można było otrzymać nie tylko, jak było do tej pory, na projekt, ale też na działalność studencką: społeczną, kulturalną i naukowo-badawczą. 

Jakość wody we wrocławskich kranach 

Jakość wody w budynku zmienia się w trakcie przepływu przez przewody instalacyjne wykonane z różnych materiałów, uwzględniając wpływ baterii kranowych. Sieci wodociągowe regularnie badają parametry wody pitnej, aby określić jej zdatność do spożycia, jednak podawane parametry odnoszą się głównie do wody na etapie stacji uzdatniania. Istnieje hipoteza, że woda przepływająca przez sieci wodociągowe oraz instalacje wewnętrzne budynków może zmieniać swoje parametry fizyko-chemiczne.

Celem projektu prowadzonego przez SKN Geodetów i SKN Hydrologów i Hydrotechników jest przeprowadzenie analizy wybranych parametrów wody kranowej w odniesieniu do nowo budowanych lub kilkuletnich wodociągowych instalacji wewnętrznych we Wrocławiu. Na jego realizację koło dostało 10 000 złotych.

– Zakłada się, że jakość wody w budynku zmienia się przy przepływie przez przewody instalacyjne wykonane z różnych materiałów, z uwzględnieniem wpływu baterii kranowych. Projekt obejmuje pobranie próbek wody z różnych lokalizacji na terenie Wrocławia, szczególnie z nowych lub kilkuletnich inwestycji mieszkaniowych. Próbki te posłużą do analizy wpływu materiałów instalacyjnych i baterii kranowych na jakość wody – tłumaczy członkini SKN Geodetów Hanna Romanik. 

geodeci
SKN Geodetów
fot.archiwum prywatne

– Oprócz badań laboratoryjnych, projekt przewiduje utworzenie geoportalu, w którym przedstawiane będą parametry jakości wody, rodzaju instalacji oraz zainstalowanych bateriach kranowych. Badania będą koncentrować się na nowych i kilkuletnich inwestycjach mieszkaniowych we Wrocławiu. W związku z rosnącą świadomością nabywców mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego na temat jakości wody pitnej, badania te są szczególnie istotne. Oficjalne parametry wody, wraz z wartościami uzyskanymi z próbek, zostaną przypisane do konkretnych lokalizacji w obrębie Wrocławia. Kluczowe parametry badanej wody obejmują zawartość wybranych anionów i jonów metali ciężkich, pH oraz przewodność elektryczną. W ramach badań chromatografii jonowej oznaczone zostaną azotany (III), azotany (V), fosforany, siarczany, chlorki, fluorki i bromki. Dodatkowo, badania ICP pozwolą określić zawartość jonów metali, takich jak wapń, magnez, żelazo, mangan, chrom, nikiel i miedź – podkreśla Dominik Jarosławski, vice-przewodniczący SKN Hydrologów i Hydrotechników, odpowiedzialny za część laboratoryjną projektu.

hydrolodzy
SKN Hydrologów i Hydrotechników
fot. archiwum prywatne

Wyniki projektu zostaną zaprezentowane na studenckich krajowych konferencjach naukowych oraz w zorganizowanych zdalnych lub stacjonarnych prezentacjach dla mieszkańców na temat jakości wody. Projekt ma charakter dydaktyczno-praktyczny, co oznacza, że jego celem jest nie tylko dostarczenie praktycznych informacji dla mieszkańców, ale także edukacja studentów w zakresie zbierania, przetwarzania, zarządzania i analizy danych geoprzestrzennych. Jak podkreślają członkowie zaangażowanych w projekt kół naukowych, realizacja projektu wymaga współpracy interdyscyplinarnej studentów z różnych dziedzin, takich jak geodezja, inżynieria środowiska, geoinformatyka i chemia, co ma na celu rozwijanie umiejętności pracy w zespole interdyscyplinarnym.

Budowa bioreaktora – BIOVERSE

Projekt SKN Biosus dotyczy zaprojektowania, wykonania i przetestowania bioreaktora z łatwo dostępnych i tanich komponentów. 

Projekt, który dostał 9 tys. złotych dofinansowania, ma na celu zaprojektowanie, wykonanie oraz przetestowanie bioreaktora z łatwo dostępnych i tanich komponentów. Bioreaktor to urządzenie przeznaczone do hodowli mikroorganizmów w kontrolowanych warunkach. Umożliwia on produkcję wielu przydatnych substancji, takich jak leki czy enzymy, na dużą skalę. Dzięki niemu można ściśle kontrolować warunki hodowli, takie jak pH, temperatura, napowietrzanie i poziom mieszania.

Biosus
Marek Sztuka SKN Bioinformatyków
fot. archiwum prywatne

– Do tej pory koło prowadziło hodowle mikroorganizmów na małą skalę, o objętości do 30 mL. Nowy bioreaktor pozwoli na zwiększenie objętości hodowli do 1000 mL, co umożliwi ocenę możliwości skalowania procesu. W kolejnym etapie projektu przeprowadzone zostaną testowe hodowle, aby sprawdzić zastosowanie bioreaktora w kontrolowanych warunkach – mówi Klaudiusz Tomczyk, przewodniczący SKN Biosus.

Bioreaktor zostanie użyty do hodowli niekonwencjonalnych drożdży zdolnych do hydrolizy wiązań estrowych w poli(tereftalanie etylenu) (PET), materiału używanego do produkcji butelek. Mimo że bioreaktor będzie składał się z łatwo dostępnych części, reszta będzie tworzona przez członków SKN. Od elementów konstrukcyjnych drukowanych na drukarce 3D i składanych w kompletną bryłę, po oprogramowanie sterujące, wszystko zostanie wykonane w 100% przez studentów – podkreśla przewodniczący, dodając, że powstaną również szczegółowe sprawozdania i instrukcje, aby każdy mógł zbudować swój własny, w pełni funkcjonalny bioreaktor.

Projekt będzie realizowany przez trzy SKN, które połączyły siły: SKN BIOSUS, SKN Bioinformatyków oraz SKN BioAddMed z Politechniki Wrocławskiej.

img_8322.jpg
SKN Biosus
fot. archiwum prywatne

Monitoring farm fotowoltaicznych

Uzyskane z programu FAST dofinansowanie w wysokości 7 tys. złotych umożliwi członkom Koła Naukowego Teriologów skonstruowanie prototypu małej, bezzałogowej jednostki pływającej, która będzie wykorzystywana do monitoringu przedinwestycyjnego, wymaganego w ramach oceny oddziaływania na środowisko dla potencjalnych pływających farm fotowoltaicznych. Te farmy mają być konstruowane na zalanych wodą wyrobiskach zamkniętych kopalni odkrywkowych.

Teriolodzy
Od lewej: dr Grzegorz Apoznański, Małgorzata Stępniewska 
fot. archiwum prywatne

Planowany statek będzie zaprojektowany tak, aby można było na nim zamontować urządzenia do rejestracji obrazu oraz dźwięków. Urządzenie do rejestracji dźwięków będzie szerokopasmowym detektorem, umożliwiającym nagrywanie dźwięków w spektrum słyszalnym (4-20 kHz) oraz ultradźwięków (powyżej 20 kHz). Taka konfiguracja pozwoli na identyfikację ptaków oraz nietoperzy przelatujących nad zbiornikiem wodnym. Analiza nagranych sygnałów tych zwierząt umożliwi ich rozpoznanie do poziomu gatunku, co z kolei pozwoli na sugerowanie odpowiednich działań ochronnych, zależnie od statusu ochronnego i prawnego tych gatunków.

Sandra
Sandra Krzemińska
fot. archiwum prywatne

– W momencie składania projektu, w Polsce nie istnieje ogólnokrajowa metodyka inwentaryzacji takich obiektów. W związku z tym nasz projekt ma duży potencjał rozwojowy i w przypadku realizacji pozwoli na opracowanie innowacyjnej i efektywnej kosztowo metody monitoringu zarówno nietoperzy, ptaków, jak i zawartości zbiornika wodnego – mówią Sandra Krzemińska, przewodnicząca SKN Teriologów oraz koordynator projektu dr Grzegorz Apoznański.

Procedury związane z oceną oddziaływania na środowisko wynikają z przepisów Unii Europejskiej, w tym zapisów dotyczących ochrony zwierząt. – Nasz projekt ma więc szansę nie tylko przyczynić się do lepszego monitorowania środowiska lokalnie, ale także do rozwoju nowych standardów i metod inwentaryzacyjnych, które mogą być zastosowane szerzej, zgodnie z wymaganiami prawnymi UE – podkreśla przewodnicząca.

Zróżnicowanie gleb Wrocławia na przykładzie wybranego Rodzinnego Ogrodu Działkowego

Projekt SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska pt. „Jak zmiany antropogeniczne wpływają na jakość gleb w ogrodach działkowych?” zakłada pobranie próbek gleb ogrodowych w celu określenia zawartości form całkowitych i przyswajalnych Cd, Pb, Cu, Zn oraz Hg w wybranych próbkach. Chcą dzięki temu stworzyć mapy przestrzennego zróżnicowania zanieczyszczeń. Na jego realizację przyznano 5 000 złotych. Wyniki analiz zostaną przekazane władzom Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) oraz Urzędowi Miasta Wrocław, stanowiąc istotne źródło danych dla zainteresowanych stron. W miejscach, gdzie stwierdzone zostaną przekroczenia dopuszczalnych zawartości pierwiastków śladowych, zostaną wdrożone konkretne działania mające na celu stopniowe zniwelowanie tego zjawiska, takie jak zakup wapna lub wytworzenie i zastosowanie biowęgla.

– Gleby ogrodowe, wraz z rozwojem i zabudową miast, znalazły się w ich centrach i w zasięgu oddziaływania źródeł emisji różnych substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich. Skutkuje to wzbogaceniem gleb w pierwiastki śladowe, takie jak Cd, Zn, Pb, Cu. Sposób wiązania metali ciężkich oraz ich biodostępność dla roślin uprawianych na zanieczyszczonych glebach zależy od wielu właściwości gleby, takich jak zawartość materii organicznej, odczynu gleby czy pojemności sorpcyjnej. Aby ograniczyć mobilność metali ciężkich i ich pobieranie przez rośliny, wprowadza się do gleby substancje organiczne i mineralne, które stabilizują pierwiastki śladowe w kompleksie sorpcyjnym. W przypadku gleb wykorzystywanych do produkcji warzyw konsumpcyjnych istnieje pilna potrzeba oceny ryzyka środowiskowego z wykorzystaniem wskaźników chemicznych jakości gleb (formy całkowite oraz formy rozpuszczalne pierwiastków śladowych) – tłumaczy Dariusz Gruszka.

SKN
SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska
fot. archiwum prywatne

Gleby miejskie, w tym gleby ogrodowe, są cennym zasobem przyrodniczym, jednak spożywanie zanieczyszczonej żywności może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dlatego konieczne są badania określające skalę problemu zanieczyszczenia gleb miejskich oraz działania ograniczające ich degradację. W celu określenia problemu degradacji gleb i występowania zanieczyszczeń ważne jest zmapowanie terenów ogródków działkowych.

W projekt zaangażowani są studenci Koła Naukowego Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska oraz pracownicy Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin oraz Ochrony Środowiska. Dodatkowo, przy okazji realizacji zadań projektowych, udało się nawiązać współpracę z grupą partnerów WP5 - jednego z pakietów prac inicjatywy EU GREEN, realizowanej na naszej uczelni – podkreśla Dariusz

Odtworzenie i utrwalenie dawnych układów tanecznych i nut

Laureatem konkursu FAST został również Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”. Odtworzenie układów tanecznych Folkloru Śląska (Dolnego i Górnego) wraz z odnowieniem, digitalizacją i cyfryzacją materiału nutowego do tych tańców. 

jedliniok-4.jpg
Zespół „Jedliniok"
fot. archiwum prywatne

Zespół prowadzony przez Henryka Brzezickiego, zdobył na swój projekt dofinansowanie w wysokości 4500 złotych.

Powrót
19.07.2024
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png